Nemecká doga je síce inteligentná, no výcvik aj tak potrebuje. Je to veľmi veľké plemeno a pri bláznení by mohla niekomu nechtiac ublížiť. Preto je dôležité naučiť ju, ako sa má správať v určitých situáciách. Výcvik a výchova začína už po prinesení si šteniatka do nového domova. Niekoľko dní však šteniatko potrebuje na zabývanie. Potrebuje sa zoznámiť s prostredím a členmi rodiny. Šteniatko si môže majiteľ zobrať najskôr po 8. týždni veku. Dovtedy s výchovou a usmerňovaním pomáha matka šteniatka a chovateľ, u ktorého sa šteňa narodilo.
Keď je šteniatko zabývané, musí sa naučiť na svoje meno. Vždy, keď šteniatko na svoje meno otočí hlavu alebo pribehne, je dobré do pochváliť a odmeniť. Súčasne sa môže učiť šteniatko na privolanie. Základ je u šteniatka aj dospelého psa pozitívna motivácia, jemný a dôsledný prístup. Pri nesplnení povelu by nemali byť fyzické tresty, pretože sa daný povel psíkovi ešte viac znechutí. Povel treba stále opakovať, kým sa ho psík nenaučí. Psík veľmi dobre vycíti, keď majiteľovi nie je dobre. Vždy je lepšie výcvik robiť vtedy, keď sa majiteľ cíti uvoľnený a je v celkovej pohode. Aj keď psík nie je agresívny a chce sa hrať, mal by vždy na privolanie prísť k majiteľovi. Cudzí ľudia, ktorí stretnú voľne pustenú dogu alebo iné veľké plemeno, sa väčšinou boja a je lepšie mať psíka pod kontrolou.
Okrem privolania by sa mal pes naučiť aj ďalšie základné povely, ako sadni, ľahni, ostaň. Výcvik by nemal prebiehať iba v domácom prostredí, alebo stále na tých istých miestach, pretože sa psík naučí, že bude poslúchať iba tam. Je dôležité cvičiť psíka aj pri bežných prechádzkach a v rôznom prostredí, za prítomnosti iných ľudí, či zvierat.
Keďže v dospelosti môže vážiť aj viac ako 50 kg, svojho majiteľa by mohol ľahko zhodiť na prechádzke. Najmä, ak je majiteľka chudšej a drobnej postavy. Preto je veľmi dôležité naučiť nemeckú dogu na pohyb pri nohe už od šteniatka. Chov vycvičeného a vychovaného psa bude potom jednoduchší.